Prijava

Vijesti

U projektu Varaždinske županije na 12 školskih zgrada bit će postavljene fotonaponske elektrane

U Elektrostrojarskoj školi Varaždin potpisani su ugovori za izgradnju dvanaest fotonaponskih elektrana za osnovne škole Klenovnik, Maruševec, Ivanec, Ludbreg, Petrijanec, Sveti Đurđ, Trnovec, Vinica i Sračinec te srednje škole – Elektrostrojarsku, Gospodarsku i Strojarsku i prometnu školu. Riječ je o projektu „Povećanje kapaciteta obrazovnih ustanova Varaždinske županije za proizvodnju solarne energije" koji je sufinanciran kroz Financijski mehanizam Europskog gospodarskog prostora od strane Islanda, Lihtenštajna i Norveške kroz nacionalno sufinanciranje Republike Hrvatske u iznosu oko 300.000 eura. Ukupna vrijednost projekta je oko 350.000 eura, pri čemu preostala sredstva osigurava Varaždinska županija. “Nalazimo se u izazovnim vremenima i svjedoci smo neprestanog rasta cijena energenata, zato je vrlo bitno okrenuti se obnovljivim izvorima energije. Varaždinska županija u svom fokusu ima i želi iskoristiti sve potencijale koji nam se nude na području županije odnosno želimo biti predvodnici u korištenju obnovljivih izvora energije. Tome u prilog govori i činjenica da smo zajedno s Općinom Mali Bukovec osnovali društvo Bukotermal te želimo iz geotermalne vode proizvoditi električnu energiju i taj je projekt u postupku realizacije. Također, prije godinu i pol dana smo uveli projekt DIZEL odnosno određeni standard digitalno i zeleno. Taj smo program uveli u naše škole jer želimo biti globalno konkurentni. Danas ćemo potpisati ugovore s izvođačem za izgradnju fotonaponskih elektrana koje ćemo ugraditi na 12 naših škola”, istaknula je zamjenica župana Silvija Zagorec te dodala da se ovakvim projektima želi postići energetska samodostatnost i neovisnost te ostvariti energetske uštede.

Medijska pokroviteljstva